Jak docierano do stron www w początkach Internetu?

Przebieg indeksacji jakichś informacji by można było w prostszy sposób do nich dotrzeć określa się mianem katalogowania. Ze świata standardowego znamy mnóstwo okazów katalogów, jak chociażby katalogi biblioteczne opracowywane po to by bezproblemowo dotrzeć do pozycji, jaką człowiek pragnąłby pożyczyć. Odmiennym okazem spisu jest księga telefoniczna, jaka kryje skorowidz numerów abonentów. W przypadku Sieci sprawa jeszcze bardziej się wikła, gdyż witryn internetowych może być setki milionów, a rozproszone są one wszak po całej planecie.

Jeszcze kilkanaście lat do tyłu technika wyszukiwarek internetowych była w powijakach. Użytkowników Netu istniało niewiarygodnie mniej niźli obecnie, a więc mniej było także witryn www. Trudno było mimo wszystko zawędrować do podobnej witryny nie znając jej adresu, a w zasadniczej epoce, gdy dopiero co Internet wstępował w nasze życie, sporo adresów serwisów www było względnie trudnych do zanotowania, a co dopiero do zapamiętania. Konstruowano więc katalogi oparte bądź o działalność ręczną, czy o początkujące jeszcze serwerowe języki programowania. Wiele z olbrzymich oraz pospolicie uznanych współcześnie marek sieciowych startowało właśnie jako tego typu katalogi stron www, przyjmijmy za wzór Yahoo!

Nawet gdy zaistniały już stale doskonalone wyszukiwarki, renoma wykazów bynajmniej nie zanikła choć delikatnie przemienił się ich profil. Powstało mnóstwo baz firm i katalogów stron prywatnych. Przez długi czas katalogowanie witryn było którąś z przewodnich prac zjednoczonych z pozycjonowaniem stron, bowiem filigranowym wkładem pracy dało się dostać dużo odnośników do pozycjonowanej strony www. Liczba spisów stron poszybowała w wiele tysięcy. Wraz ze zmianami w Google metodyka tego typu zatraciła na powołaniu, lecz w dalszym ciągu znaleźć da się w rodzimym internecie setki spisów witryn internetowych.