Strony www dla wszystkich urządzeń

W dzisiejszych czasach absolutną koniecznością jest projektowanie responsywnych witryn internetowych. Sformułowanie takie (czyli responsywna strona internetowa) jest stosunkowo młode, jak również nie każdy mógł dotąd o nim usłyszeć, natomiast z pewnością nierzadko zetknął się już kiedyś ze stroną wykonaną w podparciu o niniejszą technikę. Zapewne zaobserwowaliście już, iż określone witryny www wyglądają inaczej w zależności od narzędzia na którym je oglądacie. Na komputerze wyglądają niczym normalne, tradycyjne witryny internetowe, jednakże już na telefonie albo na tablecie rozwiązanie ich wyświetlania jest odrębne. To są akuratnie serwisy www skonstruowane w technice RWD (responsive web design). W rozróżnieniu, starego typu witryny www ładują się na telefonie w postaci zminimalizowanej, więc potrzeba powolnie powiększać ich człony żeby coś umieć rozczytać.

Metoda RWD w projektowaniu stron www wkroczyła w życie wraz z pokazaniem się szybkich i rewolucyjnych smartfonów o wydatnym, dotykowym ekranie. Wyposażone one są w przeglądarki internetowe oraz dostęp do Sieci. Trzeba było nieco dokonać by dać ich posiadaczom wydajny dostęp do treści serwisów www i w taki sposób urodziła się technologia responsywna. Mechanizm funkcjonowania takiej technologii jest relatywnie prosty oraz wspiera się na zastosowaniu kaskadowych arkuszy stylów. W relacji od powierzchni monitora przeglądarka przerzuca się na przypisywany danej rozdzielczości ekranu człon kodu, który określa jak ma się prezentować witryna internetowa przy konkretnej wielkości ekranu. Nie stwarza to zasadności wykonywania wielu przebudów w konkretnym kodzie witryny, jak to miało miejsce uprzednio, w poprzedzających RWD metodach obsługiwania serwisów www dla mniejszych narzędzi, gdy konieczne było zrealizowanie oddzielnych serwisów dla różnorodnych narzędzi.

Wespół z rozpropagowaniem niewielkich urządzeń, jakimi dysponują odbiorcy witryn www, zaistniał wymóg dopasowania milionów serwisów www do potrzeb ich odbiorców. Dzisiaj wykonanie nowej witryny internetowej w metodzie RWD jest już standardem. Naprzód wiązało się to z większymi wydatkami, jednakowoż teraz technika, jak również nurty kreowania stron internetowych powędrowały już tak do przodu, iż należność za budowę witryny www zawiera już responsywność w standardzie.